Бизнес и синдикати обсъдиха  с представители на държавата въвеждането с

...
Бизнес и синдикати обсъдиха  с представители на държавата въвеждането с
Коментари Харесай

Синдикатите отново поискаха 760 лв. минималната заплата от юли, бизнесът е против

Бизнес и синдикати обсъдиха  с представители на страната въвеждането с разпореждане на новият размер на минималната заплата от 1 ви април, която с признатия държавен бюджет ще е 710 лв..

В рамките на Националния тристранен съвет от синдикатите приветстват растежа от 9 %, само че установяваха, че минималният приход към този момент изостава при инфлация от 10 на 100 още за февруари тази година.

Любомир Костов от КНСБ изиска с актуализацията на бюджета през юли минималната заплата да нарасне още веднъж и тя да е 760 лв.. 

Ръст на заплатите в бюджетната сфера може да има в средата на годината

" От една страна, да има предвидимост за бизнеса - да свикне по-бързо. От друга страна, да зададем посоката, в която потегля страната ни, а точно, вместо да обсъждаме непрекъснато кой да е размерът на минималната заплата, в средносрочна бюджетна прогноза, която следва да се актуализира, изпълнителната власт да излезне, да каже, че ще е 50% и да следва тази посока за развиване в идващите няколко години ".

Бизнес организациите не поддържат повишението на минималната заплата, несъмнено от страната. Кънчо Стойчев от Асоциацията на индустриалния капитал изиска минималната заплата да е брутна и да не включва начисляването на добавката известна като „ Клас прослужено време “. 

 istock istock
Работодателската организация изиска договаряне на минимални заплати по стопански дейности 

Подкрепа за повишението на минималното трудово заплащане показаха от Конфедерацията на труда (КТ)„ Подкрепа “, само че го оповестиха за незадоволително. „ Инфлацията за февруари 2022 година към февруари 2021 година към този момент е 10%. Увеличението на минималната работна заплата, която трябваше да догонва средноевропейските равнища, е под 10% “, уточни Ваня Григорова, стопански консултант към президента на КТ „ Подкрепа “. 

По думите ѝ при обзор на данните се вижда, че покупателната дарба при минимална заплата в страната е по-ниска от тази в други три балкански страни, намиращи се отвън Европейския съюз – Република Северна Македония, Сърбия и Черна гора. Григорова сподели, че по време на Тристранния съвет „ Подкрепа “ е настояла да се мисли още от в този момент за ново нарастване на минималното заплащане от средата на годината, когато се чака да има актуализация на бюджета.

„ Настояхме минималната работна заплата при актуализацията да стане 50% от междинната работна заплата, което все още значи 840 лева “, заяви Григорова. Тя добави, че в случай че би трябвало да се съобрази с покупателната дарба, минималната заплата би трябвало да доближи към 1000 лева през средата на т.г. 

Ваня Григорова заяви още, че синдикатът е повдигнал за следващ път въпрос за неналичието на обществена информация за нивото и структурата на трудовите хонорари в страната.

„ Не можем да дискутираме минимални хонорари в страната в случай, че не разполагаме с тази информация “, съобщи Григорова. Тя сподели, че министърът на финансите Асен Василев е изявил желание да направи въпросната информация обществена.

Социалните сътрудници подкрепиха поредното удължение на действието на мярката за опазване на заетостта 60 на 40, която да се ползва за последно от април до юни. 
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР